У гітари ніжний звук. Як дотик рук.
У гітари тихий звук, немов шепоче друг!..
Франсиско Таррега
Якщо ви коли-небудь були на концерті відомої музичної групи, то, напевно, бачили, скільки енергії і харизми виходить від гітариста. Навіть якщо йому вже далеко за 60 або навіть за 70… Можливо, секрет молодості музиканта з гітарою таїться в його інструменті?..
ГИТАРА: ІСТОРІЯ І СУЧАСНІСТЬ
Ніхто не може точно сказати, коли і де була придумана гітара, але більшість вчених сходяться на думці, що їй не менше 3 тисяч років. Перші згадки про інструмент з грифом і порожнистим резонуючим корпусом зустрічаються ще в Біблії і відносяться до другого тисячоліття до нашої ери.
Є відомості, що в Європі перші гітари з 5 струнами з’явилися приблизно в XV столітті в Іспанії, але питання це спірне. У національному археологічному музеї Афін зберігається давня скульптура дівчини, шанувальників на гітарі. Вона датується четвертим сторіччям до нашої ери.
Сьогодні гітара – один з найпопулярніших інструментів, на якому вміють грати близько 6,5% населення нашої планети. Вона “вхожа” в усі верстви суспільства і легко підлаштовується під будь-який стиль – рок, поп, блюз, джаз, кантрі, фламенко.
Гітара – це чи не єдиний в світі інструмент, який чудово вписується в будь-який антураж. Вона доречна як на гучній вечірці, так і в романтичній обстановці під зірками. На хорошій сучасній гітарі можна зіграти практично все, що душа забажає – від дворового шансону до витонченої класики.
ГІТАРИСТИ, ЯКІ ЗМІНИЛИ СВІТ
Навіть в наш час людина з гітарою рідко сприймається як серйозний музикант. Чи то справа сторіччя назад – в той час гітара ніколи не звучала на масштабних концертах і не вивчалася ні в одному музичному вузі. Наприклад, в Іспанії на ній грали, в основному, на святах, найчастіше це був акомпанемент до народних танців.
На щастя, з часом гітара придбала кілька полум’яних шанувальників, які вивели її на абсолютно новий рівень. Давайте згадаємо їх імена.
Відомий іспанський композитор, музикант і педагог кінця XIX – початку XX століття. Один з перших в світі професійних гітаристів. У дитинстві він кілька разів почув гру сліпого гітариста Мануеля Гонсалеса і був вражений його майстерністю. Через кілька років Франсиско зробив його своїм учителем.
У той час, коли Ф. Таррега навчався в Мадридській консерваторії, гітара там ще не викладалася. Незважаючи на це, він зумів стати неперевершеним гітаристом-віртуозом, до рівня якого не міг дотягнутися жоден з його сучасників.
Франциско Таррега щодня відточував свою майстерність навіть на піку слави. Він створив близько 120 перекладень для гітари і 78 оригінальних творів, зіграв безліч блискучих концертів в Іспанії та за її межами.
Ще один видатний іспанський гітарист і педагог, батько сучасної академічної гітари, володар Греммі 1958 року за кращий запис сольної академічної музики. Один з небагатьох музикантів, в грі якого критики не могли виявити жодного недоліку.
У дитинстві Андреса Сеговію вчили грати на скрипці, віолончелі і фортепіано, але він загорівся зовсім не престижним на той час інструментом – гітарою. Всі свої творчі сили він присвятив тому, щоб довести, що гітара повинна вивчатися в консерваторіях, що вона може звучати не менш гідно, ніж скрипка і фортепіано, що її місце не тільки на вечірках, але і в великих концертних залах.
Андрес Сеговія прожив довге (94 роки!), плідне, гідне наслідування життя – виховав ціле покоління віртуозних гітаристів, підняв гітарне мистецтво на високий професійний рівень. Він переклав на гітарний лад безліч монументальних класичних творів, в тому числі Й. С. Баха, і зіграв їх на кращих концертних майданчиках світу.
Геніальний американський музикант, співак і композитор XX століття. Журнали Time і Rolling Stone одностайно назвали його найкращим гітаристом усіх часів. Він відкрив людям електрогітару в усій повноті – значно розширив її діапазон, показав нові можливості звучання.
Будучи від народження лівшею, якийсь час Джимі був змушений налаштовувати гітару під праву руку, так як його батько вірив, що будь-яка ліворукість від диявола. В результаті він, сам того не усвідомлюючи, освоїв революційну техніку “upside-down” – навчився перевертати правосторонню гітару і грати на ній лівою рукою.
Після смерті Джимі Хендрікса його улюблена гітара була продана на аукціоні за 100 000 фунтів стерлінгів.
Чи багато ви знаєте інструментів, на яких грають кілька тисячоліть поспіль, а вони все одно звучать свіжо і сучасно?.. Гітара в цьому сенсі поза конкуренцією. За своїм змістом її можна порівняти хіба що з людським серцем – чуйна, зворушлива, але в той же час сильна. Вона вміє радіти, співпереживати і, головне, звучати в унісон з душею.